FCP1206C273J-H2
Cornell Dubilier
Cap Film 0.027uF 16V PPS 5% (3.2 X 1.6 X 1.1mm) Stacked 125°C T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: FCP1206C273JH2
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Cornell Dubilier
  • Part No:
    FCP1206C273J-H2
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    JP
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Dielectric:
    PPS
  • Voltage:
    16 VDC
  • Capacitance Value:
    0.027 uF
  • Tolerance:
    5 %
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Termination Style:
    N/R
  • Size:
    3.2 x 1.6 x 1.1 mm