FCA1206C224M-H1
Cornell Dubilier
Cap Film 0.22uF 16V 20% (3.2 X 1.6 X 0.8mm) SMD 85°C
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: FCA1206C224MH1
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Cornell Dubilier
  • Part No:
    FCA1206C224M-H1
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    JP
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Dielectric:
    N/A
  • Voltage:
    16 VDC
  • Capacitance Value:
    0.22 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Termination Style:
    N/R
  • Size:
    3.2 x 1.6 x 0.8 mm
Tools/3D Models +
Product Guides +
  • This product is discontinued, but still in stock.
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 2,157
Can Ship immediately Buy all 2,157 in-stock or the regular minimum order quantity of 3000