DME2W1P8K-F
Cornell Dubilier
Polyester Film Capacitor - 1.8uF (+/-) 10% - 250VDC - –55°C to +125°C - RoHS
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BAG Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: DME2W1P8KF
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Cornell Dubilier
  • Part No:
    DME2W1P8K-F
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    200
  • Dielectric:
    PET
  • Voltage:
    250,160 VDC|VAC
  • Capacitance Value:
    1.8 uF
  • Tolerance:
    10 %
  • Mounting:
    Through Hole
  • Termination Style:
    Radial
  • Size:
    26 x 7.5 x 15.5 mm