CDV16FF222JO3F
Cornell Dubilier
The CDV16FF222JO3F is a 2200 pF, 1000 Vdc mica capacitor designed for high-performance snubber and RF applications.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Description +
Search Keywords: CDV16FF222JO3F
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Cornell Dubilier
  • Part No:
    CDV16FF222JO3F
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    50
  • Lead Pitch For Radial:
    5.9 mm
  • Lead Diameter:
    0.8 mm
  • Family:
    CDV16
  • Construction:
    N/A
  • Dimension:
    11.9(Max) x 6.4(Max) x 13.2(Max) mm
  • Capacitance Value:
    0.0022 uF