CD5EC240JO3F
Cornell Dubilier
The CD5EC240JO3F is a miniature dipped mica capacitor featuring a 24 pF capacitance, a ±5% tolerance, and a 300 Vdc rating.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Description +
Search Keywords: CD5EC240JO3F
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Cornell Dubilier
  • Part No:
    CD5EC240JO3F
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Capacitance Value:
    24 pF
  • Lead Diameter:
    0.4 mm
  • Dimension:
    6.9(Max) x 3(Max) x 5.1(Max) mm
  • Lead Pitch For Radial:
    3 mm