- CD42FC563JO3F
CD42FC563JO3F
Cornell Dubilier
Mica Capacitor - Standard Dipped - 56000pF (+/-) 5% - 300VDC - -55°C to 125°C - TC= 0 to 70ppm/°C - RoHS
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Description
Search Keywords: CD42FC563JO3F
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Cornell Dubilier
Part No:CD42FC563JO3F
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8532290020
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
4 -
Dimension:37.1(Max) x 10.7(Max) x 23.1(Max) mm
Family:CD42
Lead Pitch For Radial:27 mm
Capacitance Value:0.056 uF
Lead Diameter:1 mm