CD19FD501JO3F
CD19FD501JO3F
Cornell Dubilier
In Stock: 900
Minimum Order: 50
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
CD19FD501JO3
Cornell Dubilier
Mica Capacitor - Standard Dipped - 500pF (+/-) 5% - 500VDC - -55°C to 125°C - TC= 0 to 70ppm/°C
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Description +
Search Keywords: CD19FD501JO3
  • Part No:
    CD19FD501JO3
  • RoHS:
    No
    50
  • Family:
    CD19
  • Dimension:
    16.3(Max) x 5.1(Max) x 13(Max) mm
  • Construction:
    N/A
  • Lead Diameter:
    0.8 mm
  • Capacitance Value:
    500 pF
  • Lead Pitch For Radial:
    8.7 mm