BLC550J701B4F
Cornell Dubilier
Cap Film 55uF 700V PP 5% (57.5 X 35 X 50mm) 20.3mm 0.0029 Ohm 85°C
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
CARTON Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: BLC550J701B4F
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Cornell Dubilier
  • Part No:
    BLC550J701B4F
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Dielectric:
    PP
  • Voltage:
    700 VDC
  • Capacitance Value:
    55 uF
  • Tolerance:
    5 %
  • Mounting:
    Through Hole
  • Termination Style:
    PC Pin
  • Size:
    57.5 x 35 x 50 mm