BLC080J112B4A
Cornell Dubilier
Cap Film 8uF 1100V PP 5% (41.5 X 20 X 40mm) 10.2mm 0.0065 Ohm 85°C
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
CARTON Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: BLC080J112B4A
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Cornell Dubilier
  • Part No:
    BLC080J112B4A
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Dielectric:
    PP
  • Voltage:
    1100 VDC
  • Capacitance Value:
    8 uF
  • Tolerance:
    5 %
  • Mounting:
    Through Hole
  • Termination Style:
    PC Pin
  • Size:
    41.5 x 20 x 40 mm