715P68358MD3
Cornell Dubilier
Orange Drop® - Polypropylene Film/Foil Capacitor - 68000pF ±5% - 800VDC - Hockey Stick Crimp #20 AWG leads - -55° to 85°C
Description +
Search Keywords: 715P68358MD3
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Cornell Dubilier
  • Part No:
    715P68358MD3
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Dielectric:
    PP
  • Voltage:
    800,450 VDC|VAC
  • Capacitance Value:
    0.068 uF
  • Tolerance:
    5 %
  • Mounting:
    Through Hole
  • Termination Style:
    Radial
  • Size:
    41.9 x 14.7 x 16.3 mm