381LX331M450A042
Cornell Dubilier
The 381LX331M450A042 is a 330 µF, 450 Vdc snap-in aluminum electrolytic capacitor designed for high ripple current and long li ...
RoHS Compliant
CARTON Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
The 381LX331M450A042 is a 330 µF, 450 Vdc snap-in aluminum electrolytic capacitor designed for high ripple current and long life applications.
Search Keywords: 381LX331M450A042
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Cornell Dubilier
  • Part No:
    381LX331M450A042
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    80
  • Capacitance Value:
    330 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -25 to 105 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Voltage:
    450 VDC