160104J400G
Cornell Dubilier
Metallized Polyester Capacitor - 0.1uF (+/-) 5% - 400VDC - Radial - Non Inductive - –55°C to +125°C
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Discontinued
Description +
Search Keywords: 160104J400G
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Cornell Dubilier
  • Part No:
    160104J400G
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Dielectric:
    PET
  • Voltage:
    400,200 VDC|VAC
  • Capacitance Value:
    0.1 uF
  • Tolerance:
    5 %
  • Mounting:
    Through Hole
  • Termination Style:
    Radial
  • Size:
    18 x 6 x 12 mm