101182U040AK2B
Cornell Dubilier
Cap Aluminum Lytic 1800uF 40V -10% to 75% (34.93 X 41.28mm) Screw Terminal 5000h 105A°C
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 101182U040AK2B
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Cornell Dubilier
  • Part No:
    101182U040AK2B
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    US
  • ECCN:
    EAR99
    40
  • Capacitance Value:
    1800 uF
  • Tolerance:
    -10 to 75 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Mounting:
    N/A
  • Size:
    34.93 x 41.28 mm
  • Termination Style:
    Screw Terminal
  • Voltage:
    40 VDC