- CGS253U075X4C3PL
CGS253U075X4C3PL
Cornell Dubilier/Mallory
Aluminum Electrolytic Capacitor - Radial - Screw Terminals - 25000uF (–10 +75%) - 75VDC - 3in dia x 4.125in high
Description
Search Keywords: CGS253U075X4C3PL
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Cornell Dubilier/Mallory
Part No:CGS253U075X4C3PL
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8532220085
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Capacitance Value:250002179uF
Tolerance:-102203% to 752203%
Operating Temperature:-40 to 85 °C
Mounting:Clamp Mount2190
Size:N/A
Termination Style:Screw Terminal2202
Voltage:752205VDC