- CGS173U040V3C
CGS173U040V3C
Cornell Dubilier/Mallory
Aluminum Electrolytic Capacitor - Radial - Screw Terminals - 17000uF (–10 +75%) - 40VDC - 2in dia x 3.125in high
CARTON Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: CGS173U040V3C
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Cornell Dubilier/Mallory
Part No:CGS173U040V3C
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8532220055
COO:US
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
42 -
Capacitance Value:17000 uF
Tolerance:-10 to 75 %
Operating Temperature:-40 to 85 °C
Mounting:Clamp Mount
Voltage:40 VDC