- CGS103T250X5L
CGS103T250X5L
Cornell Dubilier/Mallory
Aluminum Electrolytic Capacitor - Radial - Screw Terminals - 10000uF (–10 +50%) - 250VDC - 3in dia x 5.625in high
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
CARTON Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: CGS103T250X5L
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Cornell Dubilier/Mallory
Part No:CGS103T250X5L
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8532220085
COO:US
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
8 -
Capacitance Value:10000 uF
Tolerance:-10 to 50 %
Operating Temperature:-40 to 85 °C
Mounting:Clamp Mount
Voltage:250 VDC