Search Keywords: CGR513U016W3C
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Cornell Dubilier/Mallory
  • Part No:
    CGR513U016W3C
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    US
  • ECCN:
    EAR99
    30
  • Capacitance Value:
    51000 uF
  • Tolerance:
    -10 to 75 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 105 °C
  • Mounting:
    Clamp Mount
  • Size:
    63.5 x 79.38 mm
  • Termination Style:
    Screw Terminal
  • Voltage:
    16 VDC