- CG102U100R4C
CG102U100R4C
Cornell Dubilier/Mallory
Aluminum Electrolytic Capacitor - Radial - Screw Terminals - 1000uF (–10 +75%) - 100VDC - 1.375in dia x 4.125in high
Description
Search Keywords: CG102U100R4C
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Cornell Dubilier/Mallory
Part No:CG102U100R4C
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8532220040
COO:US
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
80 -
Capacitance Value:1000 uF
Tolerance:-10 to 75 %
Operating Temperature:-40 to 85 °C
Mounting:Clamp Mount
Voltage:100 VDC