- 160105K250N-F
160105K250N-F
Cornell Dubilier/Mallory
Metallized Polyester Capacitor - 1uF ±10% - 250VDC - Radial - Non Inductive - –55°C to +125°C - RoHS
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BAG Packaging
Description
Search Keywords: 160105K250NF
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Cornell Dubilier/Mallory
Part No:160105K250N-F
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8532250070
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
200 -
Dielectric:PET
Voltage:250,160 VDC|VAC
Capacitance Value:1 uF
Tolerance:10 %
Mounting:Through Hole
Termination Style:Radial
Size:26.5 x 8.5 x 17 mm