The 473MPR400K is a radial lead, metallized polypropylene film capacitor with a capacitance of 0.047 µF and a voltage rating o ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
PACK Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
The 473MPR400K is a radial lead, metallized polypropylene film capacitor with a capacitance of 0.047 µF and a voltage rating of 400 VDC.
Search Keywords: 473MPR400K
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Cornell Dubilier/Illinois Capacitor
  • Part No:
    473MPR400K
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    500
  • Dielectric:
    PP2327
  • Voltage:
    4002347VDC,2202347VAC
  • Capacitance Value:
    0.0472325uF
  • Tolerance:
    102345%
  • Mounting:
    Through Hole2334
  • Termination Style:
    Radial2344
  • Size:
    13 X 7.5 X 11 mm