The 155PPA850K is an axial lead polypropylene film capacitor with a capacitance of 1.5 µF and a voltage rating of 850 VDC.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
PACK Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 155PPA850K
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Cornell Dubilier/Illinois Capacitor
  • Part No:
    155PPA850K
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    25
  • Dielectric:
    PP2327
  • Voltage:
    8502347VDC,5002347VAC
  • Capacitance Value:
    1.52325uF
  • Tolerance:
    102345%
  • Mounting:
    Through Hole2334
  • Termination Style:
    Axial2344
  • Size:
    29.5 x 46 mm