TND09G-471KB00AAA0
Chemi-Con
Var MOV 300VAC/385VDC 1750A 470V Radial Automotive
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: TND09G471KB00AAA0
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Chemi-Con
  • Part No:
    TND09G-471KB00AAA0
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
    1
  • Varistor Voltage:
    470 V
  • Clamping Voltage:
    775 V
  • Clamping Current:
    10 A
  • Mounting:
    Through Hole
  • Dimension:
    5.8 x 11.5 x 8.5 mm
  • Maximum AC Voltage Rating:
    300 V
  • Maximum DC Voltage Rating:
    385 V
  • Maximum Surge Current:
    1750 A
  • Lead Style:
    Radial
  • Lead Pitch:
    5 mm
  • Tolerance Voltage:
    10 %