LXZ35VB102M12X25LL
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 1000uF 35V 20% (12.5 X 25mm) Radial 5mm 1950mA 7000h 105°C Automotive
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: LXZ35VB102M12X25LL
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Chemi-Con
  • Part No:
    LXZ35VB102M12X25LL
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
    1
  • Capacitance Value:
    1000 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Size:
    12.5 x 25 mm
  • Termination Style:
    Radial
  • Voltage:
    35 VDC