LXV25VB821M12X20LL
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 820uF 25V 20% (12.5 X 20mm) Radial 5mm 1340mA 5000h 105°C
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Non-Compliant
Discontinued & Replaced
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: LXV25VB821M12X20LL
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Chemi-Con
  • Part No:
    LXV25VB821M12X20LL
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
    1
  • Capacitance Value:
    820 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Size:
    12.5 x 20 mm
  • Termination Style:
    Radial
  • Voltage:
    25 VDC