ESMG500ELL471MJ20S
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 470uF 50V 20% (10 X 20mm) Radial 5mm 755mA 2000h 85A°C Bulk
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: ESMG500ELL471MJ20S
  • Part No:
    ESMG500ELL471MJ20S
  • HTS:
  • COO:
    ID
  • ECCN:
    EAR99
    2000
  • Capacitance Value:
    470 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C
  • Size:
    10 x 20 mm
  • Termination Style:
    Radial
  • Voltage:
    50 VDC