ESMG250ELL221MHB5D
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 220uF 25V 20% (8 X 11.5mm) Radial 3.5mm 330mA 2000h 85A°C Bulk
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: ESMG250ELL221MHB5D
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Chemi-Con
  • Part No:
    ESMG250ELL221MHB5D
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Capacitance Value:
    220 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Size:
    8 x 11.5 mm
  • Termination Style:
    Radial
  • Voltage:
    25 VDC