EPAG401ELL470MK30S
Chemi-Con
Aluminum Electrolytic Capacitor - Radial - Through Hole - 47uF (+/-) 20% - 400VDC - 12.5mm Dia x 30mm
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EPAG401ELL470MK30S
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Chemi-Con
  • Part No:
    EPAG401ELL470MK30S
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    JP
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Capacitance Value:
    47 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 105 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Size:
    12.5 x 30 mm
  • Termination Style:
    Radial
  • Voltage:
    400 VDC