EPAG201ELL331MM30S
Chemi-Con
Aluminum Electrolytic Capacitor - Radial - Through Hole - 330uF (+/-) 20% - 200VDC - 18mm Dia x 30mm
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EPAG201ELL331MM30S
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Chemi-Con
  • Part No:
    EPAG201ELL331MM30S
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    JP
  • ECCN:
    EAR99
    250
  • Capacitance Value:
    330 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 105 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Size:
    18 x 30 mm
  • Termination Style:
    Radial
  • Voltage:
    200 VDC