EMHJ160ADA101MF80G
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 100uF 16V 20% (6.3 X 7.7mm) SMD 0.45 Ohm 220mA 2000h 125°C Automotive
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EMHJ160ADA101MF80G
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Chemi-Con
  • Part No:
    EMHJ160ADA101MF80G
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
    1000
  • Capacitance Value:
    100 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Voltage:
    16 VDC