ELXZ500ELL152ML35S
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 1500uF 50V 20% (16 X 35mm) Radial 7.5mm 2800mA 8000h 105A°C Automotive Bulk
Description +
Search Keywords: ELXZ500ELL152ML35S
  • Part No:
    ELXZ500ELL152ML35S
  • HTS:
  • COO:
    US
  • ECCN:
    EAR99
    500
  • Capacitance Value:
    1500 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Size:
    16 x 35 mm
  • Termination Style:
    Radial2202
  • Voltage:
    50 VDC