ELXZ250ELL472ML40S
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 4700uF 25V 20% (16 X 40mm) Radial 7.5mm 3710mA 8000h 105A°C Automotive Bulk
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: ELXZ250ELL472ML40S
  • Part No:
    ELXZ250ELL472ML40S
  • HTS:
  • COO:
    JP
  • ECCN:
    EAR99
    250
  • Capacitance Value:
    4700 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Size:
    16 x 40 mm
  • Termination Style:
    Radial
  • Voltage:
    25 VDC