ELXY160ELL562ML40S
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 5600uF 16V 20% (16 X 40mm) Radial 7.5mm 2900mA 8000h 105A°C Automotive Bulk
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: ELXY160ELL562ML40S
  • Part No:
    ELXY160ELL562ML40S
  • HTS:
    250
  • Capacitance Value:
    5600 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Size:
    16 x 40 mm
  • Termination Style:
    Radial
  • Voltage:
    16 VDC