ELXV160ELL271MJC5S
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 270uF 16V 20% (10 X 12.5mm) Radial 5mm 635mA 3000h 105A°C Automotive Bulk
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: ELXV160ELL271MJC5S
  • Part No:
    ELXV160ELL271MJC5S
  • HTS:
    2000
  • Capacitance Value:
    270 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Size:
    10 x 12.5 mm
  • Termination Style:
    Radial
  • Voltage:
    16 VDC