ELBG250ELL242AU20S
Chemi-Con
Aluminum Electrolytic Capacitor - Radial - Through Hole - 2400uF 0-+30% - 25VDC - 14.5mm Dia x 20mm
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: ELBG250ELL242AU20S
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Chemi-Con
  • Part No:
    ELBG250ELL242AU20S
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    500
  • Capacitance Value:
    2400 uF
  • Tolerance:
    0 to 30 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Size:
    14.5 x 20 mm
  • Termination Style:
    Radial
  • Voltage:
    25 VDC