EKZN101ELL151MJ25S
Chemi-Con
A KZN series miniature aluminum electrolytic capacitor rated for 100Vdc and 150µF, designed for high ripple current and long e ...
Description +
A KZN series miniature aluminum electrolytic capacitor rated for 100Vdc and 150µF, designed for high ripple current and long endurance.
Search Keywords: EKZN101ELL151MJ25S
  • Part No:
    EKZN101ELL151MJ25S
  • COO:
    JP
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Capacitance Value:
    150 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 105 °C
  • Size:
    10 x 25 mm
  • Voltage:
    100 VDC
Tools/3D Models +
Product Guides +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 20
Ships today, if you order in Buy all 20 in-stock or the regular minimum order quantity of 50