EKZM100ELL102MH15D
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 1000uF 10V 20% (8 X 15mm) Radial 3.5mm 1250mA 8000h 105A°C Bulk
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EKZM100ELL102MH15D
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Chemi-Con
  • Part No:
    EKZM100ELL102MH15D
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Capacitance Value:
    1000 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 105 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Size:
    8 x 15 mm
  • Termination Style:
    Radial2202
  • Voltage:
    10 VDC