EKZH160ELL332ML20S
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 3300uF 16V 20% (16 X 20mm) Radial 7.5mm 3250mA 6000h 105A°C Bulk
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EKZH160ELL332ML20S
  • Part No:
    EKZH160ELL332ML20S
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    500
  • Capacitance Value:
    3300 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 105 °C
  • Size:
    16 x 20 mm
  • Termination Style:
    Radial2202
  • Voltage:
    16 VDC