EKYB250ELL392MK40S
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 3900uF 25V 20% (12.5 X 40mm) Radial 5mm 3640mA 10000h 105A°C Bulk
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EKYB250ELL392MK40S
  • Part No:
    EKYB250ELL392MK40S
  • HTS:
  • COO:
    JP
  • ECCN:
    EAR99
    500
  • Capacitance Value:
    3900 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 105 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Size:
    12.5 x 40 mm
  • Termination Style:
    Radial
  • Voltage:
    25 VDC