EKXJ201ELL151MU25S
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 150uF 200V 20% (14.5 X 25mm) Radial 7.5mm 810mA 12000h 105A°C Automotive Bulk
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EKXJ201ELL151MU25S
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Chemi-Con
  • Part No:
    EKXJ201ELL151MU25S
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    JP
  • ECCN:
    EAR99
    500
  • Capacitance Value:
    150 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 105 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Size:
    14.5 x 25 mm
  • Termination Style:
    Radial
  • Voltage:
    200 VDC