EKXG201ELL100MJ16S
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 10uF 200V 20% (10 X 16mm) Radial 5mm 125mA 8000h 105A°C Bulk
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EKXG201ELL100MJ16S
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Chemi-Con
  • Part No:
    EKXG201ELL100MJ16S
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    2000
  • Capacitance Value:
    10 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 105 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Size:
    10 x 16 mm
  • Termination Style:
    Radial
  • Voltage:
    200 VDC