EKRG160ELL332MM15S
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 3300uF 16V 20% (18 X 15mm) Radial 7.5mm 1050mA 1000h 105A°C Bulk
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EKRG160ELL332MM15S
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Chemi-Con
  • Part No:
    EKRG160ELL332MM15S
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    JP
  • ECCN:
    EAR99
    500
  • Capacitance Value:
    3300 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Size:
    18 x 15 mm
  • Termination Style:
    Radial2202
  • Voltage:
    16 VDC