EKMX251ELL101MK40S
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 100uF 250V 20% (12.5 X 40mm) Radial 5mm 500mA 10000h 105°C Bulk
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EKMX251ELL101MK40S
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Chemi-Con
  • Part No:
    EKMX251ELL101MK40S
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
    500
  • Capacitance Value:
    100 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 105 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Voltage:
    250 VDC