EKMM161VSN561MQ30S
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 560uF 160V 20% (25.4 X 30mm) Snap-In 10mm 1670mA 3000h 105A°C
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
Description +
Search Keywords: EKMM161VSN561MQ30S
  • Part No:
    EKMM161VSN561MQ30S
  • HTS:
    200
  • Capacitance Value:
    560 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -25 to 105 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Size:
    25.4 x 30 mm
  • Termination Style:
    Snap-In
  • Voltage:
    160 VDC