EKMH630VSN103MA50T
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 10000uF 63V 20% (35 X 50mm) Snap-In 10mm 0.025 Ohm 4400mA 2000h 105A°C
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EKMH630VSN103MA50T
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Chemi-Con
  • Part No:
    EKMH630VSN103MA50T
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • COO:
    US
    200
  • Capacitance Value:
    10000 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 105 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Size:
    35 x 50 mm
  • Termination Style:
    Snap-In
  • Voltage:
    63 VDC