EKMH451VND391MB35S
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 390uF 450V 20% (40 X 35mm) Snap-In 0.638 Ohm 1570mA 2000h 105°C
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Description +
Search Keywords: EKMH451VND391MB35S
  • Part No:
    EKMH451VND391MB35S
  • HTS:
    64
  • Capacitance Value:
    390 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -25 to 105 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Size:
    40 x 35 mm
  • Termination Style:
    Snap-In
  • Voltage:
    450 VDC