EKMG161ELL470MK20S
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 47uF 160V 20% (12.5 X 20mm) Radial 5mm 195mA 2000h 105A°C Bulk
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EKMG161ELL470MK20S
  • Part No:
    EKMG161ELL470MK20S
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Capacitance Value:
    47 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 105 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Size:
    12.5 x 20 mm
  • Termination Style:
    Radial
  • Voltage:
    160 VDC