EKMG160ETC101ME11D
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 100uF 16V 20% (5 X 11mm) Radial 5mm 110mA 1000h 105A°C Ammo
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Description +
Search Keywords: EKMG160ETC101ME11D
  • Part No:
    EKMG160ETC101ME11D
  • HTS:
    2000
  • Capacitance Value:
    100 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Size:
    5 x 11 mm
  • Termination Style:
    Radial
  • Voltage:
    16 VDC