EKMG160ELL472ML25S
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 4700uF 16V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 1480mA 1000h 105A°C Bulk
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EKMG160ELL472ML25S
  • Part No:
    EKMG160ELL472ML25S
    Yes
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    500
  • Capacitance Value:
    4700 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Size:
    16 x 25 mm
  • Termination Style:
    Radial
  • Voltage:
    16 VDC
Tools/3D Models +
Product Guides +
  • This product is discontinued, but still in stock.
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 1
Ships today, if you order in Buy all 1 in-stock or the regular minimum order quantity of 25