EKMA500ELL4R7ME07D
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 4.7uF 50V 20% (5 X 7mm) Radial 2mm 23mA 1000h 105°C Bulk
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EKMA500ELL4R7ME07D
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Chemi-Con
  • Part No:
    EKMA500ELL4R7ME07D
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
    1000
  • Capacitance Value:
    4.7 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Size:
    5 x 7 mm
  • Termination Style:
    Radial
  • Voltage:
    50 VDC