EGXE630ELL471MK30S
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 470uF 63V 20% (12.5 X 30mm) Radial 5mm 1460mA 5000h 125A°C Automotive Bulk
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: EGXE630ELL471MK30S
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Chemi-Con
  • Part No:
    EGXE630ELL471MK30S
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Capacitance Value:
    470 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Size:
    12.5 x 30 mm
  • Termination Style:
    Radial2202
  • Voltage:
    63 VDC
Tools/3D Models +
Product Guides +
  • This product is discontinued, but still in stock.
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 5
Ships today, if you order in Buy all 5 in-stock or the regular minimum order quantity of 25